Лактостаз!!!

Лактостаз – це застій молока в одній або декількох ділянках молочної залози. Проявляється цей стан ущільненням тканини залози й болісністю – особливо при пальпації. На шкірі відповідної ділянки грудей спостерігається мереживо розширених вен. Напруга і болісність ділянок залози можуть залишатися й після її спорожнювання. Температура тіла при цьому зазвичай буває нормальною.

Як уникнути виникнення лактостазу?

Перш ніж братися за лікування цієї недуги, треба розібратися, чому вона з’явилася, щоб дана проблема не відвідала нас ще раз.
І досі існує думка, що лактостаз починається після того, як жінку продує в дощову погоду або вона промочить ноги. Можна часто почути від наших бабусь: “Тримай груди в теплі. Дивись – застудиш! “Насправді груди неможливо застудити окремо від всього організму, – ну, якщо тільки ви не виставляєте її голою у вікно на мороз
Так, буває вроджена вузькість молочних проток або велика відвисла форма грудей, а також первинна гіперлактація, яка може провокувати постійні лактостази, але, на щастя, такі аномалії трапляються у жінок не часто. А ось лактостаз внаслідок помилок в організації ГВ – скільки завгодно

Ось 10 “НІ”, які допоможуть вам уникнути лактостазу:

1. НЕ годувати завжди в одній і тій же позі, стежити за правильністю прикладання малюка до грудей.
2. НЕ підтримувати груди “ножицями” під час годування або не притримувати груди зверху, щоб малюк “не задихнувся “.
3. НЕ обмежувати частоту і тривалість прикладань.
4. НЕ робити різких великих перерв між годуваннями (довга відсутність матері вдома, довгий сон малюка і т.д.).
5. НЕ носити тісний незручний бюстгальтер, знімати його обов’язково на ніч і вибирати комфортну для грудей позу для сну.
6. НЕ дозволяти маляті використовувати ваші груди у ролі боксерської груші.
7. НЕ зціджуватися до синців або не припиняти різко зціджування, якщо ви це робили регулярно.
8. НЕ використовувати пустушку і накладки, а також годування з пляшечок.
9. НЕ тягати квізок на руках на 5 поверх, тобто не піддавати себе великому фізичному навантаженню.
10. НЕ панікувати, коли малюк з усього розмаху кидає ваш новенький мобільник об асфальт, тобто не піддавати себе великому психологічному стресу

Як лікувати лактостаз?

У більшості випадків достатньо виправити прикладання малюка і пропонувати лялі груди якомога частіше (приблизно раз на годину), і всі симптоми лактостазу наступного дня зникають.

Увага! Якщо у вас піднялася температура, прикладати дитину до грудей можна. Температура не впливає на якість і корисні властивості грудного молока!

На груди також можна прикласти чистий капустяний лист (помити, легенько відбити, прикласти як компрес до грудей, міняти в міру його висихання) або розчин “Малавіту”. Якщо лактостаз виник через травму, замість прогрівання накладають холод, але не більше 15 хвилин 2 рази на день. Також у цьому випадку можуть допомогти гомеопатичні мазі Арніка, Ледум, Траумель С.
Якщо піднялася висока температура (39 і вище), можна збити її жарознижувальними (малина, мед в першу чергу).

Як годувати грудьми при лактостазі?

Зверніть увагу на те, що частота прикладань до грудей при лактостаз збільшується за рахунок маминого бажання. Ви просто пропонуєте груди тоді, коли вам треба, і не чекаєте, що малюк почне просити груди частіше сам. Є вільна хвилинка – взяли дитинку і приклали до грудей. Причому краще це робити в такій позі, щоб найефективніше випорожнення відбувалося саме в проблемній часточці, там, де відчуваєте біль та ущільнення, тобто з-під нижньої губки малюка.
Наприклад, якщо ущільнення зсередини – прикладаємо в класичній “колисці”, якщо зовні під пахвою – використовуємо позу з-під пахви, якщо застоялися верхні частки грудей – розташуєтеся з вашим малюком валетом.

Поза “Валетом” знадобиться, якщо у вас утворився лактостаз у верхніх частках молочної залози. Підборіддя малюка буде спрямоване саме в ту зону, а значить, молочко звідти буде легше видалятися. Малюк лежить на боці, для фіксації положення підкладіть під спинку дитинці валик.

Чи потрібно зціджуватися при застої молока (лактостазі)?

В народі існує думка, що при лактостазі або маститі важливо робити масаж грудей, щоб розбити “камені” (“вузлики”, “грудочки”) – болючі ущільнення.
Зазвичай чомусь мова йде про грубе зціджування, коли груди піддають сильному масажу і буквально скручують у трубочку. Але сильне стиснення тканин молочної залози, яке відбувається при подібному масажі, може дуже зашкодити жінці, оскільки здавлюючи груди, можна передавити молочні протоки і закупорка може відбутися ще в декількох місцях. Крім того, якщо лактостаз перейшов в інфікований мастит, масаж сприяє поширенню інфекції в інші частини молочної залози!
Хоча у важких випадках крім частих прикладань дійсно призначають додаткові зціджування. Однак їх, залежно від складності протікання проблеми, повинно бути не більше 1-2 разів на добу.

Як вони робляться?

Перед зціджуванням треба розігріти груди теплим рушником або душем, зробити легенький масаж від основи до соска, потім обережно посціжувати груди 5-7 хвилин. Після цього ще раз прикласти дитину до грудей. Це допоможе проштовхнути молочну пробку. Вам не треба зціджуватися після кожного годування, оскільки таким чином ви даєте невірну інформацію організму про те, скільки молока необхідно дитині. У цьому разі молока починає прибувати з кожним разом більше, груди знову переповнюється, а малюк таку кількість молока просто не зможе з’їсти.

Чи можна приймати теплий душ при лактостазі? Тепле пиття?

Теплий душ можна перед годуванням, тепле пиття краще обмежити.
Увага! Якщо є підозра, що у вас мастит, прогріваючі процедури і будь-який масаж, або ручне зціджування відразу відміняємо, щоб не спровокувати абсцес. Можливо лише обережне зціджування молоковідсмоктувачем, якщо дитина не смокче груди.

Чи можна робити спиртові або камфорні компреси на груди?

Ні. Спиртові, камфорні, горілчані компреси блокують виділення окситоцину. Окситоцин – гормон, який допомагає виштовхувати молоко з грудей, якщо його виділяється недостатня кількість, то й молоко з грудей починає погано виділятися.

Які фізіопроцедури показані при лактостазі і маститах?

Найчастіше в пологових будинках пропонують ультразвук. Він добре “розбиває грудочки”. Але ультразвук не завжди допомагає. Краще обмежитися 1-2 процедурами.
Д-р Ньюмен, наприклад, також пише, що “якщо протока заблокована, часто допомагає ультразвук. Якщо 2 процедури за 2 дні поспіль не спрацювали, продовжувати сеанси немає сенсу. Зазвичай, однак, одного сеансу ультразвуку вистачає, щоб вирішити проблему “.
Існує також інші фізіотерапевтичні прилади, які допомагають при даній проблемі і не мають вираженого впливу на кількість молока. Наприклад, магнітотерапія (апарати Алмаг, магнітер та ін), електронейростімулююча терапія (апарати Діаденс, ампліпульс тощо), світлотерапія (апарат Біоптрон), лазерна терапія (апарати Оріон і подібні).

—————————————

Харчування матері, що годує грудьми

——————————————–

Серед закоренілих міфів щодо грудного вигодовування найбільш часто повторюються міф про спеціальну дієту матері, що годує грудьми. Багато жінок за порадами «доброзичливців» весь період годування грудьми сидять на найсуворішій дієті, не дозволяючи собі ані шматочка смаженого або, скажімо, солоного. Ситуація погіршується ще й тим, що рекомендації з харчування матерів, що годують, розповсюджувані зараз у пологових будинках і дитячих поліклініках, складені на фоні різкого збільшення кількості алергій у маленьких дітей. З перших днів годування маму, що годує, починають обмежувати так, немов вона вже страждає спадкоємною харчовою алергією й обов’язково передала її своїй дитині в спадщину. Однак, насправді, подібні випадки зустрічаються не так вже і часто, а харчова алергія у вигляді діатезу частіше буває в дітей на штучному вигодовуванні, а не грудничків. Тому звичайній середньостатистичній жінці зовсім не обов’язково дотримуватися таких суворих правил. Так чого ж нам варто боятися при грудному вигодовуванні?

Уявна небезпека

Під час годування грудьми раціон жінки може нічим не відрізнятися від її звичайного раціону. Оскільки вагітність, пологи й грудне вигодовування — це природні фізіологічні процеси, то їх успішність не може бути кардинально пов’язана з дієтою жінки. Дійсно, ще жоден з ссавців, будь то коза, горила або вовчиця не змінили свою дієту після пологів! У цьому значенні люди, які належать до ссавців, та мало в чому від них відрізняються. Тому, мати, що годує, може харчуватися так само, як вона харчувалася під час вагітності.

Але ж вагітним теж радять дотримуватись дієти? Звичайно, радять, харчування повинне бути різноманітним, повноцінним, повинне містити побільше натуральних продуктів і поменше всякої хімії. Вибачте, але ці рекомендації можна дати будь-якій людині, яка почала замислюватися про свій раціон. Можливо, вагітність — це привід задуматися про здоровіше харчування й відмовитися від деяких своїх звичок. Але відмовлятися й обмежувати себе варто тільки в міру того, як жінка готова відмовитися від цього назавжди. Набагато важливіше подбати про різноманітність, вживаючи всі продукти й орієнтуючись на гострі харчові бажання. Так само можна харчуватися й у період годування грудьми.

А як же бути з продуктами, через які дитину може «пучити»? До списку подібних продуктів відносять й капусту, й чорний хліб, й всі бобові, й багато чого іншого. Насправді прямого зв’язку між тим, що мама їсть, і складом молока — немає. Молоко — рідина дуже складного складу, концентрація кожного компонента в ньому визначається внутрішніми механізмами лактації. Молоко синтезується з компонентів крові та лімфи, а не із вмісту маминого шлунку. Тільки штучні добавки в харчуванні, типу хімічних барвників, або ліків потрапляють у грудне молоко без зміни й те, концентрація деяких з них сумірна з концентрацією в крові матері, а інших набагато нижче. Ніяка капуста в молоко не потрапляє й тому «пучити» дитину від неї не може.

Тоді що ж відбувається, коли дитина дійсно реагує на який