Я хворію, але годую. Як зберегти годування під час хвороби

Сильна слабкість, головний біль, висока температура… Як же мені погано! Відразу заплакало маля — настав час годувати,.. а чи можна, раптом це небезпечно?

Як би чудово не було організовано грудне вигодовування, як би добре це не виходило, чимало матусь зустрічаються з такою проблемою, як хвороба матері, що годує. Ні для кого не таємниця, що всього 20 років тому рекомендації наших лікарів у цих випадках були однозначні — годувати грудьми при хворобі не можна! Однак із середини 80-тих років відношення до грудного вигодовування зазнало значних змін. Практично заново були досліджені як склад грудного молока, так і його захисні властивості. При цьому були враховані всі методологічні недоліки минулих років. У 1989 році сучасні погляди на годування дітей, у тому числі й при різних захворюваннях матері були викладені в Бюлетені ВОЗ «Годування дітей першого року життя: фізіологічні основи». Більше 15 років цими принципами керуються лікарі всього світу. Наші мами не завжди знайомі з цими принципами й опиняються в полоні застарілих уявлень. Що ж слід знати сучасній жінці про годування грудьми при хворобі матері?

Для початку спробуємо обумовити різні ситуації, у яких жінка, що годує, може занедужати. Це може бути загострення хронічного захворювання, яким жінка вже хворіє давно, це може бути нещасний випадок або травма, і, нарешті, жінка може заразитися якою-небудь вірусною або бактеріальною інфекцією.

Попереджений, значить озброєний

Давайте розглянемо спочатку випадок загострення якого-небудь хронічного захворювання.

Не зайвим буде нагадати, що такі захворювання з неба не падають, й напевно, жінка, яка годує, зіткнулася з необхідністю щось із цим робити вже під час вагітності. Саме вагітність, а ще краще період планування вагітності повинен бути використаний для розробки тактики поведінки під час загострення нападів.

Якщо захворювання серйозне, то насамперед це може ускладнити перебіг самої вагітності. При деяких захворюваннях вона стає просто неможливою. Якщо жінка знайшла можливість завагітніти, то, зможе й годувати при цьому захворюванні. Отже, якщо Ви чимось хворієте, але збираєтесь годувати запам’ятаєте перше правило.

Хронічні захворювання не заважають лактації. Більшість відомих захворювань сумісні з годуванням грудьми.

Тільки дуже важкі стани матері, які загрожують її життю, вимагають припинити годування грудьми. Причому найчастіше — тимчасово. Процитую бюлетень ВОЗ, присвячений годуванню дітей першого року життя: «Дивовижно, як надійно продовжується лактація, незважаючи на численні проблеми, пов’язані зі здоров’ям матері. Годування грудьми протипоказане тільки у випадку важкого захворювання матері, наприклад, у випадках серцевої недостатності або серйозних захворювань нирок, печінки або легенів…»
Виникає тоді питання, а чим лікувати загострення або напади? Якщо жінка серйозно відноситься до свого здоров’я, то певна тактика лікування була вже вироблена під час вагітності. Не завжди лікарі, які допомагають вагітній, розраховують на те, що вона буде довго годувати. Часто лікування відкладається до пологів, щоб відновити його, коли жінка народить. Слід заздалегідь обговорити зі своїм лікарем можливість лікування під час лактації. Деякі з них розраховують на те, що жінка буде годувати всього кілька місяців, і не беруть це до уваги. Поясніть своєму лікарю, що Ви збираєтесь годувати довго, не менше 2 років, отже тактика лікування протягом усього терміну вагітності й лактації повинна бути щадною.

Таким чином, можна сформулювати друге правило для тих, хто хворіє під час годування грудьми:

Велика частина загальновживаних лікарських засобів безпечна для дитини і їх можна приймати під час годування грудьми, однак краще підібрати засіб заздалегідь, щоб бути в ньому впевненою.

Розраховуючи на тривалий термін щадного лікування, не зайвим буде скористатися можливостями фізіотерапії, гомеопатії, й т.п. Зокрема, грамотне застосування комплексних гомеопатичних препаратів здатне запобігти або значно полегшити протікання нападів при багатьох захворюваннях. Навіть якщо мама живе в місті, де немає гомеопатичної аптеки, комплексні препарати можна замовити в інтернет-магазині або поштою. А якщо подбати про це заздалегідь, то до моменту виникнення такої ситуації під рукою завжди буде безпечний і надійний препарат. Сформулюємо третє правило:

Варто якомога ширше використовувати нелікарські методи лікування й гомеопатію — це набагато безпечніше й для матері, й для дитини.

Неочікуване лихо. Дійсно, ніхто не застрахований від несподіванок: аварії, травми, необхідність термінової операції. Ну не знала мама, не помітила, що в неї руйнується зуб або загострюється апендицит! У турботах про дитину іноді складно помітити, що зі здоров’ям щось не так.

Не опускайте руки й відразу ж попередьте лікаря, що Ви годуєте грудьми. Поцікавтесь також, наскільки сумісні ті засоби, які він використовує, з лактацією й через який час вони виводяться з організму.

Найчастіше навіть при такому неочікуваному лихові дитину від грудей віднімати не обов’язково. У крайньому випадку вона може пропустити годування протягом декількох годин. Якщо мама не була готова до цієї ситуації, то звичайно ж у неї може не бути зцідженого молока для того, щоб дитину погодували в її відсутність. Дозвольте родичці нагодувати дитину кілька разів молочною сумішшю й постарайтеся скоріше вирішити всі свої проблеми.

При міні операціях, навіть після використання загального наркозу, годувати дитину можна через 6-12 годин після закінчення операції. Після видалення зуба, міні-аборту, розкриття гнійників і абсцесів годувати можна вже через 6 годин. Першу порцію молока при цьому краще зцідити. При більш тривалих операціях — через 12 годин. При цьому зціжуватись потрібно приблизно 3 рази.

Заздалегідь проконсультуйтесь з лікарем щодо післяопераційної терапії антибіотиками й підберіть разом з ним такі, які сумісні з грудним вигодовуванням. Такі антибіотики є і їх досить багато (наприклад, антибіотики пеніцилінового ряду, певні цефалоспорини першого й другого покоління, певні макроліди). Категорично протипоказані при грудному вигодовуванні антибіотики, які впливають на ріст кісток або кровотворення (наприклад, похідні фторхінолону, левоміцетин). Майже завжди їм можна підібрати відповідний замінник. Давайте сформулюємо наступне правило для подібних ситуацій:

При однократному застосуванні ліків, у безпеці яких для дитини мама не впевнена — слід проконсультуватися з лікарем або фармацевтом. Якщо такої можливості немає, можна не годувати 12 годин за цей час з організму виводитися більша частина лікарських засобів.

На жаль не всі хвороби можна вилікувати, застосувавши лікарський препарат однократно або зробивши нескладну операцію. Бувають ситуації, коли мамі потрібна термінова госпіталізація, серйозна хіміотерапія й займає це, на жаль, не один день. Багато мам почувши про це намагаються відразу ж кинути годувати, і після їхнього повернення з лікарні дитина вже на повному штучному вигодовуванні. Однак немає необхідності віднімати дитину від грудей назавжди. От, що рекомендує в цих випадках бюлетень ВОЗ: «Якщо існує нагальна потреба в ліках, які шкідливі для дитини, яка знаходиться на грудному вигодовуванні, годування потрібно тимчасово перервати, у той час як лактація повинна підтримуватися.» Набагато простіше організувати тимчасове відлучення дитини від грудей, ніж позбавляти її назавжди переваг, які несе грудне молоко. Протягом 2-3 тижнів дитину годують сумішшю, краще використовуючи при цьому не пляшечку з соскою, а будь-який інший спосіб — ложечкою, маленькою чашечкою, використовуючи пеніциліновий пухирець або пластиковий шприц без голки. При тимчасовому відлученні мамі краще не приймати участі в догляді за дитиною, щоб не ввести її в оману — вона не зможе зрозуміти, чому мама, яка перебуває поруч, не прикладає її до грудей.

Якщо мама дійсно серйозно хвора, то для підтримки лактації їй достатньо буде зціджувати груди 3-4 рази на день, тому що вироблення молока при серйозних нездужаннях і відсутності ссання значно знижується. При ситуаціях, коли самопочуття мами не сильно страждає, зціджуватися потрібно частіше, однак достатньо 6 разів на добу. Це не така велика жертва, заради щастя знову прикласти дитину до своїх грудей по закінченню лікування. Після завершення терапії дитина швидко вертається назад «до грудей» і обсяг лактації відновлюється протягом 1-3 днів. Тому наступне правило для лікування під час годування грудьми буде виглядати таким чином:

При необхідності застосування лікарських засобів, несумісних із грудним вигодовуванням, скористайтесь тимчасовим відлученням дитини від грудей.

Ці всюдисущі інфекції

Якщо зубним болем або травмованим пальцем заразити дитину не можна, то коли мова йде про інфекційне захворювання, багато хто дотепер впевнені, що мама обов’язково заразить дитину і її неодмінно слід відлучити від грудей. Існує також уявлення про те, що такому зараженню можна запобігти, якщо надягти на маму марлеву пов’язку, а молоко давати дитині після попереднього кип’ятіння. Для сучасних уявлень про грудне вигодовування така поведінка представляється просто безглуздою.

Якщо мама занедужала, то набагато раніше, ніж починають проявлятися будь-які клінічні ознаки захворювання, дитина вже одержує з молоком, сам збудник хвороби, специфічні антитіла до цього збудника, розщеплені фрагменти збудника для вироблення власних антитіл до нього, плюс повноцінний імунний захист від можливих супутніх ускладнень. Коли мама або лікуючі її лікарі знайдуть у неї наявність хвороби, дитина виявляється вже або хвора, або активно імунізована. Припинення грудного вигодовування в цьому випадку приводить до позбавлення дитини єдиних унікальних призначених особисто для неї ліків, які вона одержує з молоком матері. Кип’ятіння молока зруйнує не тільки збудника хвороби, але й усі захисні фактори молока. А марлева пов’язка, одягнена після того як виявлено захворювання ніяк не захистить від збудників у молоці.

Не варто відлучати від грудей ані вже хвору дитину, ані ту, що поки здорова. Саме материнське молоко надає дитині можливість ефективно імунізуватися й уникнути захворювання, незважаючи на те, що вона отримувала збудників щодня. Відлучення від грудей здорової дитини в момент хвороби матері піддає її небезпеці занедужати, позбавляючи при цьому ефективного імунного захисту. У клінічних дослідженнях, на прикладі захворювань грипом, кором, вітряною віспою, і т.д. доведено, що дитина, яка залишилась без імунного захисту, занедужує частіше, а видужує повільніше ніж дитина, яку не віднімають від грудей.

Відлучення ж від грудей вже хворої дитини, як показують дослідження дітей, заражених стафілококом, стрептококом, свинкою, грипом і т.д., позбавить її багатьох протимікробних факторів грудного молока, а годування замінниками викличе ріст кишкових хвороботворних мікроорганізмів. Ні те, ні інше не бажане для дитини, вже підданої ризику. Крім того, й матері, й дитині слід отримувати адекватне лікування, що простіше організувати, коли дитина отримує ліки безпосередньо через материнське молоко.

У деяких випадках раннє інфікування дитини мікроорганізмами, носіями яких є мати, відіграє важливу роль у формуванні її імунного захисту. Зокрема, у молоці матері в більшості випадків післяпологового маститу виявляють Staphiloccocus aureus (стафілококи). Це звичайні мікроорганізми, що живуть на шкірі й у роті матері. Через кілька годин після народження, мати наділяє ними дитину, без негативних наслідків для неї, тому якщо станеться мастит, дитині вони вже не небезпечні. Виявлення ЦМВ (цитомегаловірусу) у матері, яка годує, не призводить до захворювання дитини, а навпаки, служить первинною імунізацією проти цього вірусного захворювання.

Таким чином, можна сформулювати наступне правило, для матерів, які годують грудьми при виявленні інфекції.

Немає ніяких підстав відлучати дитину від грудей при виявленні в матері інфекції незалежно від того, який збудник її викликав. Більше того, відлучення дитини від грудей у цій ситуації піддає дитину небезпеці занедужати тим самим захворюванням, яким хворіє її мати.

Як же лікувати годувальницю від інфекції? Дивлячись на ситуацію, яка залежить від виду збудника й від стану мами.

Високу температуру можна й потрібно знижувати, якщо мама її погано переносить. При цьому варто пам’ятати, що висока температура — це один із способів захисту організму. Для зниження температури однократно можна застосувати будь-який засіб, який знайшовся в будинку, однак, якщо приймання препарату необхідно повторити, краще зупинитись на препаратах парацетамолу. Звичайні засоби від нежиті, кашлю, хворого горла, і т.п., так звані симптоматичні засоби безпечні для застосування під час лактації.

Для лікування вірусних інфекцій (застуда, грип, і т.п.) крім жарознижуючих і симптоматичних засобів зазвичай можуть застосовуватися спеціальні противірусні засоби на основі препаратів інтерферону. Краще, щоб такі засоби призначав лікар, хоча деякі з них, наприклад «грипферрон», можна застосовувати самостійно. Більшість із них також сумісні з лактацією.

Для лікування бактеріальної інфекції (отит, ангіна, пієлонефрит, мастит, і т.п.) необхідне призначення антибіотиків. Використовуючи ті ж принципи, які були описані вище, завжди можна підібрати антибіотики, сумісні з годуванням грудьми.

Якщо мама, яка годує, буде знати про те, що продовжуючи годувати дитину навіть під час хвороби, вона може забезпечити їй імунний захист, це допоможе мамі не тільки продовжити годування, але й буде гарним стимулом для якнайшвидшого одужання. Тому, підсумовуючи вищевикладене можна ще раз сказати всім мамам, що годують, — не припиняйте годувати грудьми під час хвороби! Якщо на цьому наполягають лікарі — проконсультуйтесь з кількома.